Archival resources online szukajwarchiwach.pl

O serwisie

O serwisie

O serwisie

Szukaj w Archiwach to serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Większość z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możliwe jest korzystanie ze zgromadzonych zbiorów bez wychodzenia z domu. Dostęp jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.

Pomysłodawcą, twórcą i administratorem serwisu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Pierwsza wersja ukazała się w 2009 roku i od tamtej pory wciąż udoskonalamy serwis, żeby spełniał Wasze oczekiwania.

Ponowne wykorzystanie

Materiały, które znajdują się na szukajwarchiwach.pl można swobodnie wykorzystywać, w tym pobierać, kopiować i rozpowszechniać.

Więcej o ponownym wykorzystaniu zbiorów na szukajwarchiwach.pl

Zawartość

W serwisie prezentujemy wybrane zbiory archiwalne z:

  • Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) – w którym archiwa państwowe i inne instytucje gromadzą dane,
  • bazy „Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego” (PRADZIAD) – w którym archiwa państwowe gromadziły informacje o materiałach genealogicznych.

Ilość danych zgromadzonych w serwisie cały czas narasta. Informacje o swoich zbiorach udostępniają wszystkie 33 archiwa państwowe wraz z 38 oddziałami, oraz stale wzrastająca liczba instytucji spoza tej sieci. Szczegółowy wykaz publikujących instytucji można znaleźć na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego, które administruje serwisem.

Każda instytucja bierze odpowiedzialność za treści (opisy i skany) ze swoich zbiorów. Dlatego pytania lub uwagi, należy je kierować bezpośrednio do instytucji, która opublikowała dane materiały. Skontaktuj się z instytucjami, które publikują w serwisie.

X

Zapraszamy do testowania nowej odsłony serwisu na szukajwarchiwach.gov.pl!

Przed nami kolejny etap modernizacji. Weź w nim udział – prześlij nam swoje propozycje zmian i nowych funkcjonalności.

Nasz adres znajdziesz w zakładce "Kontakt" na szukajwarchiwach.gov.pl.