searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

czy zalany laptop będzie działał
Komputery

Czy zalany laptop będzie działał?

Laptopy od razu po pojawieniu się na rynku zaczęły zyskiwać ogromną popularność. Możliwość wzięcia ich poza dom, a także pracowania np. w łóżku lub na stole w kuchni spowodowała, że znacznie przewyższyły swoją praktycznością starszych stacjonarnych braci. Niestety od czasu do czasu muszą za to zapłacić, a ceną jest ogromne ryzyko zalania takiego komputera. Czy zalany laptop będzie działał dalej, czy też może nadaje się on już do wyrzucenia?

Dlaczego zalanie laptopa jest groźne?

Z jakiego powodu zalanie laptopa może okazać się dla niego bardzo groźne? Wszystko oczywiście z powodu braku szczelności urządzenia, a to sprawia, że gdy coś wyleje się na jego klawiaturę lub nawet obudowę, to istnieje ogromne ryzyko, że dany płyn dostanie się do wnętrza komputera, a następnie zetknie się z układami elektronicznymi, mogąc doprowadzić w nich do zwarcia i ich zniszczenia. Jak więc widać, ryzyko w tym wypadku jest naprawdę dość spore. Jak trzeba się zachować, gdy poleje się swojego laptopa jakimś płynem?

Co zrobić gdy zaleje się laptop?

Najważniejszą sprawą w przypadku zalania laptopa jest to, aby działać szybko i zdecydowanie. Co w takim wypadku koniecznie trzeba zrobić, aby mieć, choć szanse na to, aby uratować swój komputer?
Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest to, aby jak najszybciej odłączyć jego zasilanie, tak aby nie powstało zwarcie w układach elektronicznych komputera. Co bardzo ważne, nie wystarczy tylko wyjąć wtyczkę z gniazdka lub wyłączyć komputer, lecz najlepiej po prostu jak najszybciej wyjąć z niego baterię, tak aby całkowicie komputer utracił dojście do energii.
Kolejnym krokiem, jaki trzeba zrobić, jest odwrócenie laptopa do góry nogami. Spowoduje to, że zminimalizuje się ryzyko przedostawania się płynu do wnętrza komputera i być może uda się nawet spowodować, że poprzez odwrócenie jego płynięcia, uda się całkowicie usunąć go z urządzenia.
Oczywiście nigdy nie ma się takiej pewności, więc po zalaniu komputera nie powinno się włączać go minimum przez 24 godziny. Przez te czas powinno się go pozostawić ekranem w dół, tak aby cały czas płyn mógł wydostawać się z obudowy.

Czy zalany laptop będzie działał?

Jak zatem widać, zalanie laptopa to naprawdę bardzo poważna sprawa, której nie można zignorować, ponieważ można na zawsze utracić nie tylko swój sprzęt, lecz często o wiele cenniejsze dane komputerowe. Czy jednak zalany laptop będzie jeszcze kiedyś działał? Zdecydowanie tak, ponieważ dzięki szybkiej reakcji może się udać, zminimalizować szkody, które po okresie wysychania komputera zupełnie znikną. W przypadku gdy to się nie uda, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy oczyszczającej komputery po takich wypadkach, a tam już na pewno uda się przywrócić sprzęt do życia.