searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

serwer
Komputery

Na co wpływa rodzaj obudowy serwera i jaką wybrać?

Obudowa serwera zawiera w sobie wszystkie kluczowe elementy systemu serwerowego, takie jak dyski twarde, procesory, pamięć RAM, chłodzenie oraz zasilacz. Ich rozmiary mogą być dostosowane do jednostek o różnej wielkości, w tym małych, średnich i dużych. Trafny dobór obudowy każdego serwera jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania serwerowni, dlatego warto zadbać o ich właściwe parametry. Kluczowe znaczenie ma zarówno rozmiar obudowy, jak i zastosowany w niej system chłodzenia. Przy wyborze warto wziąć uwagę również cenę.

Parametry obudowy serwerowej

Prawidłowo dopasowana obudowa serwerowa gwarantuje niezawodne działanie jednostki, a także niweluje problemy z instalacją sprzętu w specjalnie do tego przeznaczonej szafie serwerowej. Jej dobór powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości serwerowych dysków twardych oraz rodzaju i ilości płyt głównych, a także obecności wielu innych elementów wyposażenia, w tym zasilaczy oraz systemu chłodzenia. Najpraktyczniejszy rozwiązaniem jest tzw. szafa rack, dzięki której zaoszczędzić można sporo miejsca w serwerowni. Najmniejsze z tych jednostek nadają się do montażu naściennego, co pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu serwerowni. Serwer rack może zawierać całe systemy serwerowe, switche, fizyczne firewalle oraz jednostki awaryjne.

budowa serwera

Rozmiar obudowy serwerowej

Ułatwieniem przy wyborze obudowy serwera jest zunifikowany system rozmiarów, które podawane są w Unitach. Serwer rack 1U ma wysokość 44,5 mm, rack 2U 89,0 mm, a serwer rack 3U – 133,5 mm. System ten jest uniwersalny, dlatego korzystają z niego producenci sprzętu serwerowego na całym świecie. Znajomość ilości i rozmiaru sprzętu przeznaczonego do umieszczenia w szafie rack pozwala na ławy dobór odpowiedniej jednostki. W takim przypadku należy pomnożyć wartość rack 1U przez wymaganą liczbę, uzyskując odpowiedni wynik. Konieczne jest również uwzględnienie warunków panujących w serwerowni, a także obecności przewodów czy dodatkowych urządzeń w postaci jednostek UPS. Obudowy powinny być dopasowane także pod względem głębokości montażowej, dostępnej wentylacji, obecności wysuwanych półek czy kierunku, w którym mają otwierać się drzwi. Nawet niewielkie różnice mogą utrudnić późniejszą eksploatację poszczególnych urządzeń.

Cena obudowy serwerowej

Obudowy serwerowe występują w stosunkowo dużym przedziale cenowym. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od parametrów, takich jak ilość i rodzaj kieszeni dyskowych, format płyty głównej czy moc wentylatorów. Nie bez znaczenia pozostaje także moc zasilacza, która może wynieść od 200W i sięgać nawet 3000W. Przy doborze konkretnego modelu, należy pamięć o pozostawieniu zapasu mocy na wypadek obciążenia przy wyjątkowo intensywnej pracy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór rozwiązania energooszczędnego, które zminimalizuje ryzyko awarii. Takimi parametrami charakteryzują się serwery dostępne w sklepie: https://bizserver.eu/pl/podzespoly/szafy-rack. Pozwalają one jednocześnie na ergonomiczne i niedrogie zagospodarowanie przestrzeni serwerowni.

budowa serwera

System chłodzenia obudowy serwerowej

Przy wyborze obudowy serwerowej, warto zwrócić uwagę również na ilość wentylatorów. Ich obecność ma kluczowy wpływ na chłodzenie wszystkich sprzętów, które znajdują się wewnątrz. Jeżeli komponentów jest bardzo dużo, skompletowany zestaw może wymagać ukierunkowanego przepływu powietrza. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu z pełną ramą, najlepiej z blachy perforowanej podnoszącej cyrkulację. Wyprowadzane na zewnątrz obudowy ciepłe powietrze nie powinno się mieszać na drodze ujścia z zimnym, zapewnianym przez system chłodzenia. Jeżeli jednak serwer rack 2u czy rack 3u nie potrzebuje specjalnie skonstruowanej wentylacji, dobrym rozwiązaniem może być obudowa z ramą otwartą. Taka konstrukcja zapewnia swobody przepływ powietrza, przyczyniając się jednocześnie do minimalizacji kosztów.