searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Praca w branży IT
IT

Praca w branży IT – jak ją zdobyć?

Praca w branży IT od dawna przyciąga osoby kształtujące swoją ścieżkę zawodową, ponieważ technologie informacyjne są gwarancją wysokich zarobków, elastycznych warunków pracy oraz niemal nieograniczonych możliwości samorozwoju. Jakie predyspozycje oraz umiejętności trzeba posiadać, żeby starać się o zatrudnienia w IT? Gdzie szukać pracy, stawiając pierwsze kroki w tej branży? Te i inne kwestie związane z pracą w sektorze informatycznym.

Kompetencje w branży IT – jakich umiejętności potrzebujesz, żeby znaleźć pracę?

Zanim przystąpisz do poszukiwania pracy w branży IT, powinieneś zweryfikować, czy posiadasz odpowiednie umiejętności, aby aplikować na stanowisko informatyka, programisty lub innego specjalisty związanego z technologiami informatycznymi. Wrocław praca IT – to hasło, które po wpisaniu w wyszukiwarkę powinno pomóc Ci w sprawdzeniu, jakich umiejętności oczekują od kandydatów pracodawcy. Dzięki zapoznaniu się z wymaganiami, jakie faktycznie stawiają rekruterzy, dowiesz się, które z Twoich kompetencji powinieneś rozwijać. Istotna jest znajomość zakresu obowiązków, jakie posiadają pracownicy na stanowiskach, które Cię interesują. Często okazuje się, że kandydaci posiadają mylne przekonania co do tego, jak wygląda praca w danym zawodzie oraz jaką wiedzą trzeba dysponować, by go wykonywać.

W przypadku sektora IT formalne wykształcenie informatyczne nie odgrywa kluczowej roli, jednak z pewnością jest przydatną podstawą, która ułatwi przyswajanie specjalistycznej wiedzy z obszaru nowych technologii. Ponadto, poza konkretnymi umiejętnościami technicznymi, osoby starające się o pracę w IT powinny posiadać zdolności analityczne oraz umiejętność dostosowywania się do zmieniającego się środowiska pracy. To właśnie tzw. kompetencje miękkie są obecnie najbardziej pożądane wśród branży informatycznej. Czego wymagają rekruterzy od kandydatów do pracy w branży IT?

  • zdolności do pracy zespołowej,
  • gotowości na zmiany,
  • umiejętności wnioskowania.

Gdzie szukać pracy w branży IT?

Poszukiwanie pierwszej pracy w IT najlepiej zacząć od stworzenia portfolio, na które będą składały się zrealizowane dotychczas projekty. Można do tego zaliczyć wszelkie działania, które wykonałeś w ramach kursów, szkoleń oraz zleceń jako freelancer. Popularnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnego pracodawcy jest zgromadzenie swoich osiągnięć na jednej z platform, służących do prezentowania swoich osiągnięć z zakresu IT. Z uwagi na dynamiczne tempo rozwoju technologii informacyjnych, powstało wiele portali poświęconych wyłącznie tej branży. Na takich stronach znajdziesz oferty pracy dla kandydatów o różnym poziomie zaawansowania.

Networking

Budowanie sieci kontaktów, czyli nawiązywanie znajomości z osobami pracującymi w branży, to jeden z najlepszych sposobów na spotkanie swojego przyszłego pracodawcy.

Media społecznościowe

Social media, a szczególnie LinkedIn, to doskonałe miejsce do szukania pracy. Dzięki aktywności na tym portalu dasz odnaleźć się rekruterom.