searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Umowa B2B
Biznes

Umowa B2B — wszystko, co musisz wiedzieć!

Formuła współpracy B2B ciągle zyskuje na popularności. Jednej stronie pozwala uniknąć wysokich kosztów zatrudnienia, drugiej z kolei oferuje większe możliwości. Na czym polega umowa B2B i jakie są jej zalety? Czy rzeczywiście warto zdecydować się na tego typu współpracę? Sprawdź sam!

Na czym polega umowa B2B? Zalety rozwiązania

Umowa B2B jest umową zawartą pomiędzy dwoma firmami. Często jest to współpraca pomiędzy osobą samozatrudnioną, która prowadzi jednoosobową działalność a firmą, która zleca wykonanie określonych usług. Osoba decydująca się na tego typu współpracę nie jest pracownikiem, a przedsiębiorcą. Ciąży więc na niej większa odpowiedzialność.

Jakie zalety posiada to rozwiązanie? Są to przede wszystkim większe zarobki. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wiąże się z większymi kosztami. Przy umowie B2B zleceniodawca nie musi ponosić takich kosztów, zatem może zaproponować atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Plusem jest także elastyczność czasu pracy, czy możliwość łatwego dorobienia. Zleceniobiorca może znaleźć szersze grono klientów i rozwinąć swój biznes.

O czym musisz pamiętać, zawierając umowę B2B?

Zawierając umowę B2B, musisz pamiętać, że jest to zupełnie inna forma pracy niż tradycyjna umowa o pracę. Stajesz się przedsiębiorcą, ponosisz ryzyko gospodarcze, ale masz przy tym większe możliwości. Zwróć uwagę na postanowienia umowne. Nie powinny przypominać umowy o pracę — staniesz się partnerem biznesowym, a nie pracownikiem. Ponadto uznanie takiej umowy za umowę o pracę może nieść za sobą pewne konsekwencje, w tym np. konieczność zapłaty składek ZUS do kilku lat wstecz.

Zakładając działalność, musisz również liczyć się z wydatkami. Jest to przede wszystkim miesięczna składka ZUS, ale także podatek dochodowy, a jeśli będziesz VAT-owcem — także i podatek VAT. Chcesz dowiedzieć się więcej z zakresu prawa pracy? Zerknij tutaj: https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy.