searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

praca w księgowości
Marketing

Dlaczego praca w księgowości jest opłacalna?

Dzisiejsze standardy na rynku pracy nie pozostawiają osobom poszukującym zatrudnienia żadnych złudzeń – dynamiczny rozwój dziesiątek rozmaitych sektorów wymusza rozkwit branży finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem księgowości. Usługi księgowych są coraz bardziej potrzebne, a co za tym idzie, stale pojawiają się nowe oferty pracy w tym zawodzie, kusząc coraz to wyższymi zarobkami. Jak jednak w praktyce wygląda praca księgowego i jakie wymagania postawią przed nami pracodawcy? Gdzie najlepiej szukać takiej pracy? Na jakie zarobki można liczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Praca – księgowa. Wymagania i charakterystyka pracy

Praca w księgowości w najprostszych słowach opiera się o pośrednią obsługę klienta, w zakresie dbałości o ich zobowiązania finansowe, związane z obowiązkowymi daninami na rzecz państwa, czy wydatkami firmowymi. Księgowy dba o rozliczanie podatków czy faktur, a także kompleksowo doradza swoim klientom w zakresie prawa podatkowego, w sposób legalny optymalizując wysokość zobowiązań.

Po nowelizacji prawa dotyczącego regulacji zawodów, wykształcenie wyższe nie jest wymagane dla podjęcia pracy, jednak nadal niezbędnym jest ukończenie odpowiedniego kursu zawodowego, szkoły technicznej lub policealnej i odbycie praktyki. W kwestii kompetencji miękkich, wylicza się przede wszystkim cierpliwość, umiejętność pracy pod presją czasu, a także zdolność do logicznego rozumowania i stałą chęć do rozwijania swoich umiejętności.

Najlepsze oferty pracy dla księgowej

Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku pracy, trudno się dziwić stale pojawiającym się ofertom – księgowi mają w czym przebierać. Muszą jedynie wiedzieć, gdzie mogą szukać pracy najefektywniej. Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że to właśnie internet stanowi najbogatsze źródło wszelakich anonsów, gdzie przy asyście rozmaitych portali ogłoszeniowych, pracodawcy starają się przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni. Niemniej, skuteczność w łączeniu przedsiębiorcy z kandydatem nie zamyka się wyłącznie do możliwości szybkiego kontaktu z poszukującymi pracy i niemal natychmiastowej weryfikacji ich aplikacji – jest ona również po stronie pracobiorcy.

Wystarczy przecież wpisać w wyszukiwarkę określoną frazę (na przykład „praca księgowa”), by naszym oczom ukazały się dziesiątki ogłoszeń dopasowanych do naszych wymagań. Dlatego też, jeżeli chcesz szybko otrzymać zatrudnienie, to po prostu sprawdź na GoWork co przygotowali dla Ciebie przedsiębiorcy i jakie warunki chcą Ci zaoferować. Wystarczy, że poświęcisz na cały proces kilka chwil, a być może już jutro otrzymasz telefon zachęcający do współpracy!

Naturalnie, nie wszystkim jest w smak postępująca cyfryzacja międzyludzkich kontaktów. Jeżeli preferujesz bardziej tradycyjne metody, lub po prostu zależy Ci na pracy w konkretnym biurze, możesz zwyczajnie udać się do niego na rozmowę i zaoferować swoje CV. Jest to polecana szczególnie wkraczającym na rynek księgowym, którzy szukają raczej stażu rozwijającego ich umiejętności, aniżeli pełnoetatowej pracy – choć oferty stażów również pojawiają się w internecie.

Warto rozważyć także wizytę w lokalnym urzędzie pracy, który wbrew obiegowej opinii, właściwie świadczy swoje usługi nie tylko wobec osób o niskich kwalifikacjach czy nikłym doświadczeniu, ale również specjalistom z najwyższej półki. Możesz liczyć na to, że praca w księgowości również jest w zasięgu możliwości tego podmiotu.

Praca w księgowości – ile można zarobić?

Zastanawiając się nad potencjalną wysokością swojego miesięcznego dochodu, warto najpierw rozważyć jak powinien wyglądać najbardziej optymalny przebieg naszej kariery. Dość oczywistym jest, że utalentowany księgowy prowadzący własne biuro, będzie w stanie zarobić znacznie więcej, aniżeli szeregowy pracownik innego przedsiębiorstwa. Niemniej, realne zarobki w przypadku księgowych prowadzących własną działalność są trudne do oszacowania – wpływa na to bowiem szereg zmiennych, takich jak obszar działalności, renoma firmy, ilość zatrudnionych pracowników czy ilość obsługiwanych klientów – razem z ich specyfiką (więcej można zarobić dbając o finanse dużych firm, aniżeli osób fizycznych).

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wzmiankowane cechy, można uznać, że własna działalność gospodarcza w księgowości, jest w stanie wygenerować dochód od 2 000 złotych netto w skali miesiąca, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak czy inaczej, najbardziej efektywne metody na prowadzenie biura rachunkowego stanowią temat na osobną dyskusję – nie da się go bowiem założyć bez kompleksowego biznesplanu.

Dużo prościej wyglądają statystyki w przypadku księgowych zatrudnionych na etacie. Szacuje się, że zarobki młodszego księgowego wyniosą średnio 5 200 złotych brutto w skali miesiąca, wzrastając stopniowo wraz z nabywanym doświadczeniem i awansami. Przykładowo, główna księgowa może liczyć na zarobki sięgające nawet 25 000 złotych brutto miesięcznie.