searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

drukarki laserowe
Elektronika

Drukarki laserowe – wady i zalety

Jeśli ktoś szuka możliwie jak najlepszego modelu drukarki, to bez wątpienia prędzej czy później zainteresuje się najnowocześniejszym od strony technicznej modelem, czyli drukarką laserową. Warto sobie jednak przed jej zakupem zadać pytanie, czy aby na pewno jest to model, który można bez problemu kupić? Jakie są konkretnie wady oraz zalety takiego modelu drukarki?

Najważniejsze zalety drukarki laserowej

Z jakiego powodu często polecanym modelem drukarki jest wersja laserowa? Stoi za tym oczywiście ogromna ilość najróżniejszych jej zalet. Zacząć w tym wypadku trzeba przede wszystkim od tego, że taka drukarka charakteryzuje się naprawdę rewelacyjnym czasem drukowania. Co prawda w przypadku jednej strony różnica jest niewielka względem modelu atramentowego, bo wynosi zaledwie kilka sekund, lecz w sytuacji, gdy drukuje się naraz wiele stron, te kilka sekund potrafi urosnąć do naprawdę pokaźnych różnic.
Co więcej, takie drukarki to również naprawdę ekonomiczne działanie. Po pierwsze cechują się one dużą bezawaryjnością, więc po kupnie można spokojnie bez większych kłopotów używać takiej drukarki przez wiele lat. Dodatkowo używany do drukowania w niej toner, choć jest w podobnej cenie co tusz do drukarki atramentowej, to jednak w odróżnieniu od niego starcza na znacznie większą ilość drukowanych stron.

Czy drukarka laserowa ma jakieś wady?

Jak widać po powyższych zaletach drukarki laserowej, zupełnie nie powinno dziwić to, że cieszy się ona tak wysoką popularnością. Zanim jednak ruszy się na zakupy i przywiezie do domu nowy model drukarki laserowej, warto poznać jej wszystkie wady, które towarzyszą jej użytkowaniu.
Na początek warto wspomnieć o tym, że jest to zdecydowanie najdroższa drukarka na rynku. Jej cena jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku modelu atramentowego, a co najważniejsze, w większości przypadków jest to drukarka czarno-biała. Jeśli chce się kupić model kolorowy, trzeba dołożyć do ceny jeszcze kilkaset złotych. A pamiętać trzeba, że proste drukarki atramentowe można kupić już za około 100 złotych.
To jednak nie koniec potencjalnie bardzo kłopotliwych wad takiego urządzenia. Inną jest to, że drukarki laserowe cechują się dość słabej jakości wydrukami. Co prawda tekst drukują bez zarzutu i nie da się w tym wypadku do niczego przyczepić, lecz już jednak jeśli chodzi o nawet proste grafiki, to utrata jakości jest doskonale widoczna nawet przez niewprawne w szukaniu takich szczegółów oko.
Wniosek jest zatem prosty – drukarki laserowe są bardzo dobrymi urządzeniami, lecz jeszcze bardzo daleko im do idealnych.