searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

karta graficzna na co zwracać uwagę
Komputery

Karta graficzna na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podczas kupowania komputera gamingowego trzeba zwracać uwagę na naprawdę ogromną ilość najróżniejszych parametrów zawartych w nim podzespołów. Oczywiście wiele osób dużą uwagę skupia na procesorze, pamięciach RAM, czy też typie i wielkości dysku twardego. To, co jednak jest najważniejsze jeśli chodzi o gry komputerowe, to oczywiście karta graficzna. Na co się powinno zwracać uwagę podczas jej wybierania? Jakie są najważniejsze parametry, które będą przekładały się na to, jak wygodnie i komfortowo będzie się na danej maszynie grało w gry?

Co trzeba określić?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są kluczowe parametry wyboru karty graficznej, najpierw trzeba sobie zadać inne pytanie, a mianowicie, jaki się posiada na dany sprzęt budżet. Podobnie jak w przypadku wielu innych spraw, tak i tu budżet określa zdecydowanie najwięcej. Oprócz jednak tego dobrze jest wcześniej przed zakupem wybrać sobie producenta karty graficznej, a także określić konkretne oczekiwania, jakie się będzie przed nią stawiało.

Karta graficzna na co zwracać uwagę?

Gdy ma się już określone zupełne podstawy w postaci granicznej kwoty, oraz producenta, którego się preferuje, można przejść następnie do nieco bardziej zaawansowanych cech takiego sprzętu. Na co więc trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się kartę graficzną?
Nie da się ukryć, że w nowoczesnych kartach graficznych kluczowe znaczenie ma to, jak wiele i jakiego rodzaju pamięci się w niej znajdują. Muszą to być kości nie tylko nowoczesne i szybkie, lecz co niezwykle ważne, bardzo pojemne. Obecnie przyjmuje się, że minimalna pojemność pamięci karty graficznej to 4 GB.
Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania i kupowania karty graficznej, jest zwrócenie uwagi na to, ile ona posiada jednostek przetwarzania grafiki, które oczywiście są odpowiedzialne za to, jak i w jakiej ilości generowana jest na monitorze grafika.
Nie bez znaczenia w przypadku wybierania karty graficznej jest również to, jakie zastosowano w niej chłodzenie. Dobrze jest wybierać takie, które w sytuacji pracy niezbyt wymagającej, polegać będą jedynie na zwykłych radiatorach promieniujących nadmiar temperatury do powietrza, a dopiero wtedy, gdy karta zacznie pracować w stresie, uruchomią się w niej dodatkowe wiatraki. Pozwoli to uzyskać bardzo cichą pracę takiego układu.
Na koniec podczas wybierania karty graficznej warto również mieć na uwadze to, aby wybrać taki model, który wyposażony będzie w odpowiednie dla nas złącza wyjściowe. Standardowo spotkać się można z wyjściami DVI, lecz warto mieć w karcie również złącze HDMI.