searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Monitor do projektowania
Multimedia

Monitor do projektowania? Czyli jak wybrać monitor profesjonalny do zadań specjalnych!

Wybór monitora profesjonalnego, którego będziesz używał głównie do swoich codziennych zadań w pracy, nigdy nie jest prosty. Musisz wziąć pod uwagę sporą liczbę szczegółów, na które inne osoby w ogóle nie zwróciłyby uwagi podczas wyboru idealnego ekranu dla siebie. Z tego powodu dzisiaj poznasz różne ciekawostki odnośnie wyboru monitora do projektowania. Jeśli właśnie stoisz przed dylematem, jakie urządzenie wybrać – zapraszamy do czytania.

Monitor do projektowania – na jakie jego cechy musisz zwrócić szczególną uwagę?

Znalezienie właściwego monitora do projektowania nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Na jakie rzeczy musisz zwrócić szczególną uwagę, kiedy chcesz znaleźć model najlepszy dla siebie? Wiele w tej sprawie zależy od Twoich osobistych przekonań i preferencji, czego świetnym przykładem są matryce VA i IPS. Te pierwsze świetnie radzą sobie z odwzorowaniem głębokiej czerni, jednak pociąga to za sobą smużenie ekranu i zostawanie na nim tak zwanych artefaktów, czyli prawie niewidocznych fragmentów poprzednio wyświetlanej treści. Dla niektórych jest to niezwykle uciążliwe, inni natomiast prawie nie zauważają tego mankamentu w pracy monitora.

Nie oznacza to jednak, że monitor do CAD lub monitor dla architekta należy wybierać, patrząc jedynie na swoje osobiste wrażenia. Jest kilka cech różnych rodzajów matryc, które mogą Ci znacznie ułatwić Twoje codzienne obowiązki. Jeśli je poznasz, będziesz dobrze zdawał sobie sprawę z wad i zalet różnych monitorów, dzięki czemu zawsze będziesz mógł dokonać wyboru w sposób świadomy.

Idealny monitor dla architekta lub projektanta – czyli jaki?

Podobnie jak w przypadku pracy z grafiką, monitor do CAD powinien cechować się przede wszystkim jak najlepszym odwzorowaniem kolorów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że barwy w projekcie, nad którym aktualnie pracujesz, nie będą się różniły na ekranie Twojego komputera i wtedy, kiedy zostanie on zrealizowany. Najlepszym wyborem pod tym kątem będzie matryca IPS lub inne rozwiązanie opracowane przez markę Samsung, matryca PLS. Oba te rozwiązania radzą sobie świetnie, jeśli chodzi o kolory na ekranie, więc ich wybór będzie znacznie lepszą opcją dla projektanta niż matryce VA lub TN.

Monitor do projektowania powinien być również odpowiednio wygodny. Mowa tutaj głównie o jego gabarytach – im większy ekran wybierzesz, to w większości wypadków będziesz mógł na nim pracować znacznie bardziej komfortowo. Szczególnie ciekawą propozycją mogą być dla Ciebie monitory ultraszerokie, w których znajdziesz nieco inne proporcje, gwarantujące Ci jeszcze większą przestrzeń roboczą.

Jeśli liczy się wielkość ekranu, nie warto również bagatelizować jego rozdzielczości. Jeśli ta będzie zbyt niska w stosunku do przekątnej ekranu, Twój obraz w programie projektowym straci na ostrości i będziesz w nim widział pojedyncze piksele. Jeśli więc interesuje Cię duży monitor profesjonalny, pomyśl o tym, żeby jego rozdzielczość była wyższa niż standardowa technologia HD, co z całą pewnością przełoży się na wygodę Twojej pracy.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.