searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Opakowanie kosmetyczne ze szkła
Elektronika

Opakowanie kosmetyczne ze szkła – czy to ma znaczenie?

Opakowania ze szkła są coraz częstszym wyborem wśród konsumentów. Czy słusznie? Plastik od wielu lat wykorzystuje się we wszystkich dziedzinach życia — o jego bezpieczne użycie dbają liczne regulacje i zalecenia UE. Czy zatem szkło jest dobrą alternatywą? Jakie są zalety obu tworzyw? Dowiedz się już teraz!

Słoiki szklane kosmetyczne — czy lepsze od plastikowych?

Źle wykorzystany plastik może być szkodliwy. Tyczy się to nie tylko planety, ale i nas samych — w końcu każdy powie, że jedzenie i napoje spożywane ze szklanych pojemników smakują po prostu lepiej. Jednak ten fakt występuje nie tylko wśród produktów spożywczych, ale też przede wszystkim w branży kosmetycznej. Kosmetyki z racji swoich właściwości muszą być przechowywane w obojętnych chemicznie materiałach. To jednak nie oznacza, że z plastiku trzeba natychmiast zrezygnować — liczne badania wskazują, że mikrodrobiny plastikowe nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka. To wszystko gwarantują unijne przepisy rozporządzenia dla kosmetyków.

Szklane butelki na kosmetyki czy pojemniki są też nieco droższe. Droższe, chociaż z drugiej strony trwalsze i prostsze w recyklingu. Szkło oferuje również większą wygodę dzięki swojej strukturze, która nigdy niespodziewanie nie zmieni swojego kształtu. Dzięki temu szkło dobrze chroni zawartość butelki i tym samym nie wejdzie ona w żadne niepożądane reakcje z czynnikami zewnętrznymi. Lepszy jakościowo plastik oferuje to samo, więc warto go wybrać w ramach zaoszczędzenia. Plusem plastiku jest też trwałość — nigdy się nie stłucze ani nie porysuje. A jakie są korzyści szkła?

Przyjrzyj się bliżej:

  • W przypadku kosmetyków naturalnych dobrze jest wybierać opakowania szklane z racji właściwości szkła. To właśnie kosmetyki BIO (np. oleje, kremy, glinki) są szczególnie narażone m.in. na wysokie temperatury, które niekoniecznie może wytrzymać plastik. Często jednak przy produktach BIO wykorzystuje się BIO-plastik (BIO-pet), który jest równie wytrzymały, co szkło — wybór więc należy do Ciebie,
  • Szkło lepiej znosi również działanie światła, szczególnie jeśli mowa o zdecydowanie tańszych kosmetykach, w których dominują opakowania plastikowe. Jeśli napotkamy produkty podobne cenowo, to tak naprawdę nie będzie znaczących różnic między opakowaniem szklanym a plastikowym,
  • Skora mowa o kosmetykach to nie można zapomnieć o perfumach. I tutaj można napotkać opakowania z tworzywa sztucznego oraz ze szkła. Jeśli w wybranych perfumach napotkamy wysokie stężenie alkoholu, to w tym wypadku lepiej jest wybrać pojemnik ze szkła. Pamiętajmy, że im większa jest w perfumach zawartość olejków zapachowych, tym bardziej stężony jest alkohol w zapachu.

Szklane pojemniki na kosmetyki — dobra alternatywa dla plastiku

Różnego rodzaju pipety i szklane zakraplacze również muszą być wyprodukowane ze szkła. Zakraplacz szklany jest przyjacielem zwłaszcza kobiet, dla których bezpieczne i przy tym precyzyjne odmierzanie kosmetyku to podstawa. Zakraplacze oraz pipety pozwalają również na higieniczną aplikację odmierzonej dawki użytej substancji. Plastik jest zdecydowanie mniej poręczny, jednak nie oznacza to, że jest gorszy. W niektórych produktach po prostu lepiej sprawdzi się plastik, a w innych szkło.