searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Czy backup zawsze jest potrzebny
Multimedia

Czy backup zawsze jest potrzebny? Bezpieczeństwo urządzeń firmowych

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w firmie jest regularne wykonywanie kopii zapasowych. Czy backupy są potrzebne w każdym przypadku? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest backup?

Słowo „backup” oznacza kopię zapasową – są to wszelkie pliki czy inne cyfrowe zasoby firmy skopiowane na inny nośnik, by umożliwić ich odzyskanie w przyszłości. Najczęściej kopie zapasowe są wykonywane w określonych odstępach czasowych, na przykład co tydzień lub codziennie. Firmy mają sporą dowolność pod względem miejsca zapisu: do tworzenia backupów mogą posłużyć na przykład komputery znajdujące się w biurze czy zewnętrzne serwery. Przeważnie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak backup danych w chmurze – w ten sposób możemy bez problemu spełnić założenia reguły „3–2–1”:

  • 3 osobne kopie danych,
  • 2 nośniki lub technologie wykorzystane do tworzenia backupu,
  • 1 kopia poza lokalizacją firmy.

Urządzenia firmowe a backup danych w chmurze – gdzie zapisywać kopie zapasowe?

Co sprawia, że backup w chmurze dla firm będzie właściwym rozwiązaniem? To przede wszystkim znacznie mniejsze ryzyko w stosunku do wykorzystania firmowych sprzętów. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której cała infrastruktura przedsiębiorstwa padnie ofiarą ataku, możemy praktycznie bezpowrotnie utracić dane – nawet jeśli wykonaliśmy lokalną kopię zapasową. Gdy jednak pliki znajdują się u zewnętrznego dostawcy, mamy możliwość odzyskania ich nawet w razie krytycznych awarii czy ataków.

Przy wyborze odpowiedniego usługodawcy należy zwrócić uwagę między innymi na standard zabezpieczeń i dostępność usług. Warto sprawdzić, czy dostępne jest wsparcie w trybie 24/7/365, jak również zweryfikować rozwiązania dotyczące fizycznej i cyfrowej ochrony danych. W kwestii dostępności można kierować się systemem klasyfikacji TIER – jego trzeci poziom w stu procentach spełni wymagania większości przedsiębiorstw. Wśród polskich dostawców backup w chmurze dla firm oferuje między innymi poznańska INEA z własnym centrum przetwarzania danych w standardzie TIER III.

Czy backup zawsze jest potrzebny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zdecydowanie tak. Każda firma, która w jakikolwiek sposób korzysta z Internetu, powinna zabezpieczyć swoje dane. Backup danych w chmurze to rozwiązanie, które zapewni sprawny powrót do pełnego działania przedsiębiorstwa nawet w sytuacji, w której inne zabezpieczenia zawiodły. Ponadto należy podkreślić, że pliki przesyłane do zewnętrznej lokalizacji mogą być szyfrowane, dzięki czemu bezpieczeństwo będzie stać na jeszcze wyższym poziomie. Korzystając z profesjonalnego Data Center, można liczyć na efektywną ochronę z wykorzystaniem najlepszych dostępnych narzędzi.

Skuteczna polityka odtwarzania awaryjnego może uratować firmę przed poważnymi konsekwencjami wycieku lub utraty danych – w jej centrum powinien zawsze stać regularny backup. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych danych może pozytywnie wpłynąć na zaufanie ze strony klientów.