searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

system Windows
Multimedia

Dlaczego system Windows jest tak popularny?

Systemy operacyjne Windows są obecne na rynku od niemal 40 lat. W tym czasie oprogramowanie firmy Microsoft zdobyło ogromną popularność i zdominowało globalny rynek software’u przeznaczonego dla komputerów osobistych. Najlepiej oddają to dane, które wskazują, że z poszczególnych wersji „Okienek” korzysta łącznie blisko 1,5 miliarda użytkowników. W niniejszym tekście postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co stoi za tak dużym sukcesem Windowsa.

Windows był jednym z pierwszych dużych „graczy”

Jednym z najważniejszych czynników, jaki wpłynął na ogromną popularność systemów z meta-rodziny Windows, jest wczesne pojawienie się produktów Microsoftu na rynku. Pierwsza wersja kultowego oprogramowania, czyli Windows 1.0, miała swoją premierę w 1985 roku i chociaż nie było to samodzielne środowisko operacyjne, tylko graficzna nakładka, to spotkała się z dużym zainteresowaniem użytkowników. Powód był stosunkowo prosty. Propozycja giganta z Redmond w znaczny sposób zmieniła ówczesny sposób obsługi komputerów – do sterowania nie były potrzebne już tekstowe komendy, tylko wygodny interfejs oraz myszka.

Prawdziwym kamieniem milowym dla firmy Microsoft był jednak system Windows 95 – przede wszystkim ze względu na swoją dobrą stabilność oraz użyteczność w pracy. Co więcej, software firmy Billa Gatesa znacznie wyprzedzał swoją konkurencję, a przede wszystkim system Linux, który w tym czasie był dopiero w fazie testów. „Okienka” były coraz szerzej wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach, zwłaszcza za sprawą pakietu biurowego Office. Oprogramowanie Windows w naturalny sposób przeniknęło ze środowiska biznesowego do domów, ponieważ wielu użytkowników przyzwyczaiło się do używania systemu w biurze.

Niezrównana kompatybilność

Kolejnym powodem dużej popularności systemu Windows jest jego kompatybilność z większością programów i aplikacji dostępnych obecnie na rynku. Komputery wyposażone w oprogramowanie firmy Microsoft są w stanie bez problemu obsługiwać przeglądarki internetowe, odtwarzacze multimedialne, edytory graficzne, a także gry. Dodatkowo, wielu producentów decyduje się na wypuszczanie software’u opracowywanego specjalnie do pracy w środowisku Windows. To wszystko sprawia, że „Okienka” doskonale sprawdzają się zarówno do pracy, jak i nauki oraz rozrywki.

Linux nie miał szans na polu kompatybilności, ponieważ pierwsze wydania tego systemu były dość trudne w samodzielnej konfiguracji (zwłaszcza dla osób, które nie zajmują się programowaniem) i w wielu przypadkach całkowicie uniemożliwiały instalację rozmaitych programów oraz gier. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku macOS–a – tutaj największym ograniczeniem nie była niezgodność oprogramowania z software’em, a raczej wysoka cena oryginalnego sprzętu od firmy Apple.

Intuicyjność obsługi

System Windows jest powszechnie kojarzony z intuicyjną obsługą. Większość użytkowników nie ma problemu z wykonywaniem poszczególnych operacji, nawet jeżeli przesiadają się na nowsze wydania tego cyfrowego produktu. Oczywiście w dużej mierze wynika to ze starań samych twórców – interfejs jest niezwykle dopracowany pod względem user experience, dzięki czemu manewrowanie po opcjach nie jest frustrujące i nie zajmuje dużo czasu. Nie można jednak zapomnieć, że przystępność Windowsa wynika również z jego powszechności oraz długiej obecności na rynku.

„Okienka” stanowią dla wielu osób pierwszy system, z jakim mają styczność. Windows jest powszechnie wykorzystywany w szkołach oraz miejscach pracy, co sprawia, że znaczna część użytkowników chociaż pobieżnie zna środowisko tego oprogramowania i jest dzięki temu bardziej skłonna, aby wybrać produkt Microsoftu jako swój główny software – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Podsumowanie

System Windows zdobył niesamowitą popularność dzięki temu, że był skierowany do zwykłych użytkowników, którzy nie wymagali od niego niezawodności oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa, tylko uniwersalności oraz łatwości obsługi. Fakt, rozwiązania proponowane przez firmę Apple cechowały się większą stabilnością, przydatną zwłaszcza w pracy kreatywnej, jednak sprzęt sygnowany jabłuszkiem odstraszał swoją ceną i ekskluzywnością. Linux z kolei przegapił swoją szansę głównie ze względu na niską użyteczność oraz wysoki poziom skomplikowania, który potrafił być wymagający nawet dla programistów.

Artykuł sponsorowany