searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Jak zorganizować loterię
Marketing

Jak zorganizować loterię dla klientów?

Loteria promocyjna to doskonały sposób na zwiększenie sprzedaży i zdobycie nowych klientów. Właśnie dlatego coraz więcej firm sięga po tę formę działań marketingowych. Organizator loterii musi jednak sprostać pewnym wymogom prawnym i zadbać o atrakcyjną koncepcję promocji. Jak zorganizować loterię? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Organizacja loterii zgodnie z prawem

Zgodnie z Ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, loteria jest grą o charakterze losowym. To właśnie ten akt prawny wskazuje warunki, jakie muszą spełnić organizatorzy loterii. Mowa tutaj między innymi o konieczności zdobycia pozwolenia odpowiedniego organu, którym w tym przypadku jest izba administracji skarbowej. Firmy, które chcą organizować loterie promocyjne, muszą także wziąć udział w szkoleniach – dotyczących między innymi obowiązujących przepisów.

Organizatorzy loterii muszą również przygotować szczegółowy regulamin. Powinny w nim znaleźć się między innymi:

  • reguły promocji,
  • okres, w jakim będzie organizowana loteria,
  • okoliczności przekazania nagród.

Konieczność postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami to nie jedyny powód, dla którego należy stworzyć regulamin loterii. Klienci bardziej ufają firmom, które są rzetelne i działają przejrzyście. Dlatego warto zadbać o odpowiednią formę regulaminu, tak, aby jego treść nie wzbudzała wątpliwości.

regulamin loterii

Strategia loterii i skuteczna promocja

Loteria wymaga przygotowania profesjonalnej strategii działania. Po pierwsze formuła akcji powinna zachęcać do udziału w promocji. Wiąże się to nie tylko z koniecznością stworzenia kreatywnej koncepcji, ale również właściwej realizacji. Atrakcyjne grafiki, angażująca warstwa tekstowa, wartościowe nagrody i bezproblemowa rejestracja zgłoszeń – wszystko to przekłada się na sukces tego typu akcji promocyjnej. Z tego względu nad strategią loterii pracuje przeważnie cały zespół specjalistów do spraw marketingu.

Po drugie ważny jest odpowiedni sposób informowania odbiorców o organizowanej akcji. Należy wybrać taką przestrzeń, w której Twoja grupa docelowa bywa najczęściej. W wielu przypadkach doskonale sprawdzą się różne kanały social media. Możesz posłużyć się na przykład reklamą na Facebooku, która będzie odsyłać użytkowników do Twojej strony www lub witryny stworzonej specjalnie na potrzeby loterii.

loteria online

Bezproblemowa dystrybucja nagród

Loterie promocyjne, szczególnie te organizowane na szeroką skalę, mogą stwarzać problemy natury logistycznej. Po pierwsze należy przygotować dużą liczbę nagród i to w taki sposób, aby zadbać o ich atrakcyjność wizualną. Po drugie nagrody muszą trafić do zwycięzców w określonym terminie.

To bardzo ważne nie tylko z uwagi na regulamin, ale również na wiarygodność Twojej firmy. W końcu loteria służy nie tylko zwiększaniu sprzedaży i pozyskiwaniu klientów – odpowiednio przeprowadzona akcja promocyjna wpływa pozytywnie na wizerunek marki.

nagrody w loterii

Podsumowanie

W kontekście prawnym to ustawa o grach hazardowych wskazuje, jak zorganizować loterię. Poza koniecznością dostosowania się do obowiązujących przepisów, organizatorzy loterii muszą zadbać o atrakcyjną formułę całej akcji promocyjnej.

Przygotowanie skutecznej loterii powinno zostać poprzedzone badaniami konsumenckimi, które pozwolą na dostosowanie charakteru promocji do grupy docelowej. Ważna jest również bezproblemowa rejestracja uczestników. Do tego celu można wykorzystać nowoczesną stronę internetową, bogatą w atrakcyjne projekty graficzne i oryginalne teksty. Nie należy zapominać również o wartościowych nagrodach i skutecznych sposobach ich dystrybucji.

W związku z powyższym coraz bardziej popularne staje się korzystanie z usług profesjonalnej agencji marketingowej. Dzięki zewnętrznemu wsparciu, firmy osiągają swoje cele biznesowe, nie musząc przy tym martwić się formalnościami i zawiłą logistyką akcji promocyjnej.