searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Konwój z pieniędzmi
Elektronika

Konwój z pieniędzmi – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Konwój z pieniędzmi wymaga podjęcia odpowiednich działań w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa przewozu. Jak agencje oferujące usługi cash handlingu dbają o odpowiednie zabezpieczenie i przebieg transportu?

Cash handling – kwestie bezpieczeństwa

Cash handling to usługa obejmująca przewóz, obsługę oraz zabezpieczenie transportowanego mienia. Decyduje się na nią wiele przedsiębiorstw, jako że mimo rozwoju elektronicznych systemów płatności wciąż przeprowadza się dużą część transakcji z pomocą fizycznej gotówki. W obecnych czasach praktyki profesjonalnych firm nie dopuszczają sytuacji, w której pracownik samodzielnie transportuje gotówkę. Ochrona życia i zdrowia ludzi, jak i samych pieniędzy, powinna być pierwszoplanowym priorytetem dla przedsiębiorcy. Przewóz pieniędzy należy zorganizować z uwzględnieniem wszystkich panujących przepisów oraz odpowiednim zabezpieczeniem. Właśnie temu służy cash handling – obarczone ryzykiem zadanie obsługi konwoju z pieniędzmi zleca się zewnętrznej firmie.

Konwój pieniędzy – przepisy

Warto wiedzieć, że przewóz wartości pieniężnych przez przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością przestrzegania odpowiednich przepisów. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 marca 2022 r. o wymaganiach wobec ochrony walorów pieniężnych podczas transportu przez przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne określa konkretne liczbowe wymogi. W zależności od ilości przechowywanego i transportowanego mienia należy się dostosować do ustalonych typów bankowozów, jak i liczby konwojentów, którzy obsługują i chronią konwój pieniędzy. Należy wiedzieć, że wartości powyżej jednej jednostki obliczeniowej (rozumianej jako 120-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ubiegły kwartał) wymagają transportu bankowozem. Wartości powyżej 8 jednostek wymagają chroniony co najmniej jednego konwojenta. Dla wartości powyżej 50 jednostek jest to już 4 konwojentów.

Konwój z pieniędzmi – jak zapewnia się bezpieczeństwo?

W jaki sposób agencja oferująca usługi typu cash handling zapewnia odpowiednią ochronę transportu pieniężnego? Przede wszystkim jest to transport zorganizowany, nadzorowany, oraz przeprowadzony ze ścisłym przestrzeganiem wyżej opisanych rozporządzeń. Konwój pieniędzy jest dobierany według ilości przewożonych zasobów i odpowiednio zabezpieczony. Cały proces przechodzi pod ochroną przeszkolonych i właściwie uzbrojonych zespołów konwojentów oraz odbywa się jedynie odpowiednio przystosowanymi i certyfikowanymi pojazdami. Dodatkowym atutem może być wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych do cash handlingu, takich jak systemy zdalnego zarządzania stanami gotówkowymi, logistyką przewozów oraz rejestrowaniem wpłat.

Jak wybrać odpowiednią agencję oferującą konwój z pieniędzmi? Przede wszystkim należy kierować się renomą, przystosowaniem do wymogów bezpieczeństwa, jak i zadbać o szybki, bezpośredni kontakt. Profesjonalna agencja nie tylko będzie informować zleceniodawcę bezpośrednio o wszystkich podejmowanych działaniach, ale również zajmie się całym procesem logistycznym.