searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

Biznes

Kto najczęściej korzysta z faktoringu?

Szukasz zewnętrznego finansowania dla swojego biznesu? Zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej? Chcesz szybko zamienić fakturę na gotówkę? Pomyśl o faktoringu. To popularne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności. Zamiast czekać kilkanaście-kilkadziesiąt dni na pieniądze, w kilka chwil otrzymasz je na konto. Na czym dokładnie polega faktoring i kto może z niego skorzystać? Sprawdź!

Czym jest faktoring?

To usługa finansowa, która polega na sprzedaży faktur firmie faktoringowej. Dzięki temu nie czekasz na pieniądze, aż Twój kontrahent opłaci fakturę. Otrzymujesz przelew znacznie szybciej i możesz korzystać z gotówki – np. na bieżące wydatki czy inwestycje. Pieniądze nie są zamrożone! Twój kontrahent opłaca fakturę w terminie, ale już na konto firmy faktoringowej.

Najlepiej wytłumaczyć działanie tej usługi na przykładzie: Pan Jan prowadzi niewielką firmę budowlaną, ma jednego pracownika. Kontrahentom wystawia faktury z terminem płatności nawet 30 dni. To oznacza, że od momentu zakończenia usługi do wpłynięcia pieniędzy na konto mija miesiąc. Czy Pan Jan musi czekać tak długo na gotówkę? Nie! Może skorzystać z faktoringu. Przelew otrzyma w kilka chwil od firmy faktoringowej, a jego kontrahent płaci w terminie ustalonym wcześniej. Dzięki temu Pan Jan może przeznaczyć pieniądze np. na wypłatę dla pracownika czy materiały do kolejnego zlecenia budowlanego.

Dla kogo jest faktoring?

W PragmaGO z usługi faktoringu mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy: zarówno prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dowolny rodzaj spółki. Nie ma również znaczenia, jak długo firma istnieje na rynku oraz czy zatrudnia jakichkolwiek pracowników – oferta jest dostępna od samego początku działalności, także dla nowych biznesów i start-upów.

Faktoring sprawdzi się, jeśli:

  • z jakiegoś powodu wystawiasz faktury z terminem płatności np. 30-60 dni, ale chcesz mieć pieniądze szybciej,
  • zależy Ci na płynności finansowej, która zwiększa wiarygodność firmy m.in. przed inwestorami,
  • potrzebujesz gotówki na bieżące wydatki lub skorzystanie z okazji rynkowej (np. gdy trzeba najpierw kupić sporo towaru),
  • nie chcesz korzystać z oferty banków (np. z powodu braku długiej historii kredytowej).

Żeby skorzystać z faktoringu, wystarczy wypełnić formularz online, a umowa jest dostarczana w dowolne miejsce w Polsce i podpisywana w obecności kuriera – co jest szybkie, wygodne i nie wymaga wizyty w biurze.

Kto najczęściej korzysta z faktoringu?

Faktoring sprawdza się przede wszystkim w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności. Takie faktury wystawiane są najczęściej w branży budowlanej i z sektora TSL, ale nie tylko. 

Tak naprawdę z faktoringu korzystają wszystkie firmy, które chcą mieć gotówkę szybciej niż wynika to z terminu na fakturze. Dodatkowo w przypadku tej usługi sprawdzana jest sytuacja finansowa obu kontrahentów.. Często wystarczy więc współpracować z firmą o ugruntowanej pozycji.

Chcesz poczytać więcej o faktoringu online i złożyć wniosek online? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/faktoring-online/