searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

program do naprawy dysku
Elektronika

Program do naprawy dysku i odzyskiwania danych

Dysk twardy to bardzo ważna część komputera. Kiedy zacznie wolno pracować, to oznacza, że niedługo całkiem odmówi posłuszeństwa. Lepiej więc wszelkie dane skopiować wcześniej w jakieś bezpieczne miejsce. Co jednak, kiedy tego nie zrobimy? Czy jest szansa, aby się do nich dostać? Tak, pomocą służy wtedy darmowy program do naprawy dysku, a konkretniej do odzyskiwania plików.

Rodzaje uszkodzeń dysku HDD

Każdy dysk może ulec awarii w wyniku błędów logicznych albo fizycznego uszkodzenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pojawiają się problemy z samą strukturą danych zapisanych w formie magnetycznej (partycją).

Znacznie gorzej, gdy dojdzie do upadku dysku z dużej wysokości albo zalania jakimś płynem. Wtedy ten delikatny sprzęt może całkiem się zniszczyć. Straty będą nieodwracalne, a reperacja na własną rękę okaże się wręcz niemożliwa. Ostatecznie polecane jest oddanie dysku do profesjonalnego serwisu, ale należy liczyć się z dużymi kosztami odzyskiwania danych oraz z tym, że nie zawsze powierzone zadanie uda się przeprowadzić.

Program do naprawy dysku

Dostępne są różne aplikacje, które pozwolą na diagnostykę i przetestowania naszego dysku HDD. Mierzą one jego wydajność itp., ale nie są w stanie przywrócić szwankującego sprzętu do pełnej żywotności. Niektóre mogą ewentualnie dokonać zerowania, oznaczyć zepsute sektory i następnie je wyciąć. W ten sposób zmniejszy się pojemność nośnika.

Znamy wszyscy słynne powiedzenie: mądry Polak po szkodzie. Pasuje ono także do sytuacji dotyczącej korzystania z komputera i jego podzespołów. Użytkownicy nie dbają o sprzęt, nie przewidują negatywnych skutków takiego postępowania. Uczą się na błędach, ale co z tego, skoro tracą swoje ważne pliki. To właśnie dla takich ludzi stworzono darmowe programy pozwalające na wykopiowanie danych z uszkodzonego dysku (szczególnie, gdy mowa o wspomnianych już błędach logicznych).

Zalety programów, które odzyskują dane

Największym plusem takich narzędzi jest to, że są bardzo łatwe w obsłudze. Odpowiednio zaprogramowany interfejs sprawi, ze nawet mało zaawansowani użytkownicy bez problemu odkryją wszystkie opcje aplikacji. Brzmi świetnie, prawda?

Darmowy program do naprawy dysku (tutaj: odzyskania dokumentów) błyskawicznie skanuje powierzchnię nośnika, aby sprawdzić informacje (wpisy) na temat utraconych plików. Niestety, ma on pewne, wyraźne ograniczenia. Jedynie, w czym pomoże, to odnalezienie ostatnio usuniętych plików. Użytkownik będzie musiał pogodzić się z tym, że dawniejsze materiały (zdjęcia, filmiki itp.) zniknęły na zawsze.