Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jak zaktualizować sterowniki w komputerze?

11 kwietnia 2022 Jak zaktualizować sterowniki w komputerze?


Aktualizacja sterowników w komputerze jest kluczowa, aby zapewnić optymalne działanie sprzętu oraz uniknąć problemów z kompatybilnością. Sterowniki to oprogramowanie, które pozwala na komunikację pomiędzy systemem operacyjnym a urządzeniami takimi jak karta graficzna, karta sieciowa czy drukarka. Regularne aktualizacje pozwalają na poprawę wydajności, naprawę błędów i zabezpieczenie systemu. Jak więc przeprowadzić tę procedurę?

Jak zaktualizować sterowniki w komputerze?

Wystarczy, że będziesz przestrzegał poniższych kroków a na pewno uda Ci się zaktualizować sterowniki.

Krok 1: Sprawdź aktualne sterowniki

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, które sterowniki wymagają aktualizacji. W systemie Windows możesz to zrobić, otwierając Menedżera urządzeń. Aby otworzyć Menedżera urządzeń:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Menu Start i wybierz opcję Menedżer urządzeń.

  2. Zobaczysz listę urządzeń podłączonych do komputera. Wszelkie problemy ze sterownikami zazwyczaj będą oznaczone żółtym wykrzyknikiem przy nazwie urządzenia.

Krok 2: Zaktualizuj sterowniki ręcznie

Jeżeli zauważysz, że sterownik wymaga aktualizacji, możesz spróbować zaktualizować go ręcznie:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie, które wymaga aktualizacji, i wybierz opcję Aktualizuj sterownik.

  2. Następnie możesz wybrać, czy chcesz automatycznie wyszukać oprogramowanie sterownika (Windows sprawdzi dostępność aktualizacji w swojej bazie danych) lub wyszukać oprogramowanie sterownika na komputerze, jeśli masz już plik z najnowszym sterownikiem pobrany ze strony producenta.

Krok 3: Korzystaj ze strony producenta

Najlepszym sposobem na aktualizację sterowników jest pobranie ich bezpośrednio ze strony internetowej producenta sprzętu. Zazwyczaj na stronach takich firm jak NVIDIA, AMD, Intel lub innych producentów sprzętu znajdują się najnowsze wersje sterowników.

  1. Znajdź stronę wsparcia technicznego producenta urządzenia.

  2. Wprowadź szczegóły dotyczące modelu urządzenia, aby znaleźć odpowiednie sterowniki.

  3. Pobierz plik i uruchom instalator. Następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

Krok 4: Automatyczne narzędzia do aktualizacji sterowników

Jeżeli nie chcesz aktualizować sterowników ręcznie, możesz skorzystać z automatycznych narzędzi, które wykonają tę pracę za Ciebie. Istnieje wiele programów, które skanują komputer, wykrywają przestarzałe sterowniki i automatycznie pobierają i instalują nowe wersje. Popularne narzędzia tego typu to np. Driver Booster, Driver Easy czy Snappy Driver Installer.

Krok 5: Zadbaj o kopię zapasową

Przed aktualizacją sterowników warto stworzyć punkt przywracania systemu. Może się zdarzyć, że nowy sterownik nie będzie działał poprawnie, co może powodować problemy ze sprzętem lub stabilnością systemu. Aby utworzyć punkt przywracania:

  1. Wyszukaj w systemie Punkt przywracania.

  2. Kliknij Utwórz punkt przywracania i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Podsumowanie

Aktualizacja sterowników to kluczowy element dbania o komputer, który pozwala utrzymać sprzęt w dobrej kondycji oraz uniknąć problemów z kompatybilnością. Możesz to zrobić ręcznie za pomocą Menedżera urządzeń, pobierając sterowniki ze strony producenta lub używając specjalnych narzędzi do automatycznej aktualizacji. Pamiętaj, aby zawsze tworzyć kopię zapasową przed większymi zmianami, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Redakcja searcharchives.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Mapa zasięgu sieci Play: 5G, 4G LTE w Polsce
Czym jest karta sieciowa?

Czym jest karta sieciowa?

6 listopada 2024

Co to jest czat RCS i jak działa?

Jesteś zainteresowany reklamą?