Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Wymiary BIM

10 stycznia 2023 Wymiary BIM

BIM to temat, który zyskuje na popularności na całym świecie. Dzieje się tak dzięki rozwojowi technologicznemu, którego głównym celem jest wspieranie wszystkich aspektów naszego życia, w tym budownictwa i architektury.

BIM to nie tylko narzędzie usprawniające wewnętrzne działania biura projektowego, ale także technologia, która sprawia, że wszyscy kluczowi interesariusze procesu inwestycyjnego. M.in. Inwestorzy, generalni wykonawcy i zarządcy nieruchomości otrzymują wymierne korzyści.

Projektowanie dawniej, a dziś.

Tradycyjna metoda projektowania polega na przykład na wysyłaniu każdemu członkowi zespołu wiadomości e-mail osobno. Jeśli ktoś w tym zespole nie czyta wiadomości e-mail i używa przestarzałych podkładów, mogą wystąpić błędy. Błędy te mogą pozostać niezauważone po przesłaniu szczegółowego projektu i odkryciu go jakiś czas później. Kompilacja powyższych zdarzeń może spowodować wydłużenie czasu naprawy projektu i dodatkowe koszty.

Świat BIM tworzy główne modele złożeń, które są dostępne dla wszystkich profesjonalistów z branży. Oznacza to, że każdy ma zawsze dostęp do aktualnego modelu. Najpierw architekt tworzy wstępny model 3D obiektu i udostępnia go innym uczestnikom w tzw. chmurze. To spore ułatwienie, ponieważ inne osoby z branży nie muszą tworzyć osobnych modeli. Jako przykład może posłużyć następująca sytuacja: Instalator zaprojektował instalację kanalizacyjną dla budynku czterokondygnacyjnego, ale konstruktorzy w tym samym czasie postanowili zmienić elementy konstrukcyjne budynku na trzecim piętrze tego samego budynku. Wpływa to na zmiany w elementach umieszczania. Instalatorzy mogą to zobaczyć i stale dostosowywać model do swoich ogólnych potrzeb. Pozwala to szybko uniknąć kolizji.

BIM

Wymiary BIM

BIM 3D -Wykorzystanie oprogramowania BIM ogranicza się jednak do maksymalizacji jego potencjału. Tworzone przez projektantów modele służą do szybkiego opracowania dokumentacji projektowej lub wykonawczej. Jednak modele rzadko uczestniczą w kolejnej fazie procesu inwestycyjnego. W porównaniu z pracami 2D to wciąż krok do przodu, a w porównaniu z pracami 4D, 5D, 6D, 7D… niekoniecznie.

Technologia BIM ewoluowała w czasie, a wiodące narzędzia projektowe zostały wzbogacone o liczne dodatki i nakładki. Pozwala to przechowywać więcej informacji w modelu 3D, przyspieszając, standaryzując i usprawniając proces projektowania.

Model BIM 4D jest rozszerzeniem wymiaru czasu. Przypisując każdemu elementowi przestrzennemu dodatkowe atrybuty, takie jak proces i czas budowy, stosunkowo łatwo jest tworzyć przystępne animacje harmonogramów budowy i kolejnych etapów budowy obiektów przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Informacje te pomagają również monitorować postęp rzeczywistych prac, porównując stan ukończonych elementów z założeniami przyjętymi w modelu w określonym momencie na osi czasu. Klientami korzystającymi z tej usługi są zazwyczaj generalni wykonawcy.

BIM 5D Wymiar, który umożliwia tworzenie oszacowań i kosztorysów na podstawie modelu oraz dodawanie atrybutów ceny w celu analizy kosztów. Z tego poziomu korzysta wielu uczestników procesu inwestycyjnego. Na przykład inwestor, który szacuje koszty i opracowuje analizę wariantową na wczesnych etapach projektu, czy generalny wykonawca, który optymalizuje i analizuje wykorzystanie produktów różnych dostawców.

Wymiar BIM 6D odnosi się do opracowywania modeli służących do walidacji wpływu obiektów na środowisko i człowieka, a więc różnego rodzaju analiz energetycznych, obliczeń śladu węglowego itp. Ten zakres jest szczególnie przydatny przy projektowaniu obiektów. Ułatwia to optymalizację zużycia energii i wykorzystanie systemów odnawialnych źródeł energii.

.Ostatni omawiany dzisiaj wymiar – BIM 7D – dotyczy modelu przygotowanego do zarządzania budowanym obiektem i jego eksploatacją. Może zawierać dowolne dane. Na przykład konserwacja i wymiana odpowiedniego urządzenia we właściwym czasie, sterowanie elementami systemu BMS z wizualizacją przestrzenną czy ogólna kontrola majątku przez zarządców nieruchomości. Możesz także zintegrować z modelem dodatkowe informacje przydatne podczas rozbiórki (kolejność prac, dostępne materiały itp.). Oznacza to, że modele BIM mogą być efektywnie wykorzystywane przez cały cykl życia budynku zgodnie z przeznaczeniem. W praktyce odsetek powiązanych inwestycji jest nadal znikomy, a związane z nimi zyski są rzadkie.

Redakcja searcharchives.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważony rozwój i akumulatory samochodowe
Optymalizacja przez fulfilment
Kredyty i pożyczki

Jesteś zainteresowany reklamą?