searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

jak sprawdzić parametry pamięci ram
Multimedia

Jak sprawdzić parametry pamięci RAM?

RAM to inaczej Random Access Memory, czyli pamięć operacyjna, która znajduje się w każdym komputerze i laptopie. Aby zrozumieć, czym właściwie jest RAM, należy wyobrazić sobie coś w rodzaju magazynu, gdzie komputer umieszcza różnego rodzaju dane. Gdy są one niepotrzebne, natychmiast zostają usunięte.

Pamięć RAM sprawia, że komputer działa płynnie i nie zacina się. Dzięki niej możemy wykonywać kilka rzeczy jednocześnie, np. otworzyć kilkanaście zakładek w przeglądarce na raz. Przez odpowiednią wielkość RAM-u komputer bez problemów zachowuje wydajność w każdej sytuacji.

Dlaczego wielkość pamięci RAM jest ważna?

W pamięci RAM głównie chodzi o zachowanie płynności podczas pracy na komputerze. Im więcej mamy tej pamięci, tym więcej danych zmieści się w naszym ,,magazynie”. Jej ilość zależna jest od tego, do czego chcemy przystosować nasz sprzęt.

Do zwykłego użytkowania w zupełności wystarczy nam 4GB RAM-u. Gdy chcemy czasami zagrać w gry, to lepszym rozwiązaniem będzie 8GB RAM-u. Jednakże, będąc profesjonalnym graczem, który pragnie najwyższej jakości, warto zainwestować w RAM o wielkości 16GB. W przypadku, gdy będziemy używać komputera do zaawansowanych programów, np. do tworzenia modeli 3D, niezbędnym minimum jest 32GB pamięci RAM.

Jak sprawdzić parametry pamięci RAM, żeby oszacować, czy mamy jej wystarczająco? Poniżej przedstawiamy instrukcje do najpopularniejszych systemów.

Jak sprawdzić wielkość RAM-u w systemie Windows 10?

Sprawdzenie wielkości pamięci RAM w systemie Windows 10 nie jest skomplikowaną czynnością.

Jedyne, co należy zrobić, to kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań, który znajduje się na samym dole ekranu. Następnie wybrać opcję Menedżer zadań. W otwartym oknie należy przejść do zakładki Wydajność, po czym wybrać okno Pamięć. Podane w niej parametry to właśnie pamięć RAM. To okno pokazuje nam, ile mamy dostępnej pamięci i ile z niej jest używanej.

Jak sprawdzić wielkość RAM-u w systemie Windows 7?

W systemie Windows 7 sprawdzenie pamięci wygląda nieco inaczej. Po pierwsze, trzeba nacisnąć przycisk START, następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na Komputer i wybrać Właściwości. Następnie należy wejść w obszar System i tam znajdziemy wszystkie dane dotyczące pamięci.

Jak sprawdzić wielkość RAM-u w systemie Windows XP?

W przypadku systemu Windows XP klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie na Mój Komputer. Następnie wybieramy opcję Właściwości. W oknie, które nam się otworzy, mamy podane wszystkie właściwości naszego sprzętu, w tym również ilość pamięci RAM.

Jeśli nie mamy ikony Mój Komputer, należy kliknąć na menu Start i wybrać Uruchom…, po czym wpisać hasło explorer. Z listy, która się pojawi, wybieramy Mój Komputer, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości.