searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

jak zaktualizować sterowniki
Internet

Jak zaktualizować sterowniki w komputerze?

Wiele osób korzystających z komputerów bardzo często boryka się z problemem dostępności sterowników. Zwłaszcza ci, którzy korzystają ze starszych urządzeń i systemów, mogą mieć problem ze znalezieniem właściwego oprogramowania. Na szczęście, na rynku dostępne są programy, które umożliwiają automatyczne pobieranie sterowników do komputera.

Czym są sterowniki?

Osoby zastanawiające się, jak zaktualizować sterowniki w swoim urządzeniu, powinny wiedzieć, czym w ogóle one są. Otóż, są to programy, których zadaniem jest pośredniczenie w komunikacji między systemem operacyjnym a danym urządzeniem. Potrzeba aktualizacji sterowników może dotyczyć karty graficznej, drukarki, a także innych podzespołów komputera. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków nawet jeśli poprawnie podłączy się sprzęt do komputera, a sterowniki nie zostaną poprawnie dodane, niemożliwe będzie korzystanie z urządzenia. Coraz to nowsze wersje sterowników mają za zadanie poprawienie ogólnego działania sprzętu, a także eliminację ewentualnych błędów.

W jaki sposób wyszukać sterowniki?

Odpowiedź na pytanie, jak zaktualizować sterowniki, jest bardzo prosta. Otóż, większość systemów umożliwia automatyczne ich wyszukiwanie z poziomu panelu sterowania. W menadżerze urządzeń należy znaleźć na liście sprzęt, którego sterownik wymaga aktualizacji, a następnie kliknąć opcję automatycznego aktualizowania oprogramowania. Bardzo często zdarza się jednak, że ta metoda zawodzi. Przy okazji, nie jest ona zbyt wygodna, jeśli chce się na raz sprawdzić aktualność sterowników wszystkich urządzeń podłączonych do komputera.

Aplikacje służące do aktualizacji sterowników

Każdy użytkownik domowego komputera może znaleźć w sieci przynajmniej kilkanaście programów, których zadaniem jest wyszukiwanie i pobieranie najnowszych dostępnych wersji sterowników. Niestety, ogromna część tych programów jest płatna. Oczywiście, dostępne są ich wersje testowe, jednak zazwyczaj umożliwiają one jedynie wyszukanie sterowników – nie zaś ich pobranie. Na szczęście, dostępne jest także darmowe oprogramowanie, które posiada dużo przydatnych funkcji i umożliwia wygodne zarządzanie sterownikami komputera.

Bardzo często zdarza się, że po pobraniu nowych sterowników pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem urządzenia. Dlatego ciekawą funkcją programu do zarządzania sterownikami jest wykonanie kopii zapasowej. Kiedy po aktualizacji okazuje się, że coś działa nie tak, zawsze można powrócić do poprzedniej wersji oprogramowania.

Z problemami dotyczącymi aktualizacji sterowników bardzo często spotykają się te osoby, które korzystają ze starego sprzętu. Niestety, w takiej sytuacji zazwyczaj istnieje konieczność poszukiwania sterowników ręcznie. W tym przypadku trzeba uważać na podejrzane strony internetowe, które w najlepszym wypadku zaoferować mogą różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie

Podsumowując, aktualizacja sterowników wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jedynie wiedzieć, z jakiego oprogramowania najlepiej skorzystać, bądź też – gdzie znaleźć je w sieci.