searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

laptop nowy czy używany
Komputery

Laptop nowy czy używany?

Laptopy to rewelacyjne komputery, które zdobywają coraz większą popularność nawet u najbardziej zatwardziałych miłośników komputerów stacjonarnych. Doceniane są ich małe rozmiary, niewielka waga, a przede wszystkim niezwykła mobilność. Problem tylko w tym, że takie komputery dość sporo kosztują. Sprawia to, że wiele osób zastanawia się, czy aby nie lepszym pomysłem będzie kupienie modelu używanego zamiast nowego. Laptop nowy czy używany?

Charakterystyka używanego laptopa

Z jakiego powodu można polecić kupienie używanego laptopa? Przede wszystkim z powodu jego bardzo niskiej i atrakcyjnej ceny. Oczywiście wszystko w tym wypadku zależy od tego, jaki jest rocznik danego komputera, jego osiągi, czyli obecne wewnątrz podzespoły oraz ogólny stan, lecz szacuje się, że modele używane są średnio aż o 60% tańsze, niż te nowe.

Niestety dużą wadą kupowania takich komputerów jest ogromne ryzyko kupienia sprzętu bardzo słabego jakościowo. Szczególnie mocno dotyczy to kupowania od osób prywatnych, które często nie szanowały swojego komputera i dawały mu naprawdę mocno w kość. Jeśli więc kogoś interesuje model używany lepiej, zamiast od osoby prywatnej nabyć go np. z firmy oferującej laptopy poleasingowe.

laptop używany

Charakterystyka nowego laptopa

Z jakiego powodu warto kupować zupełnie nowe laptopy? Oczywiście powodem tym jest fakt, że mowa tu jest o sprzęcie całkowicie nowym, wyjmowanym prosto z pudełka i jeszcze zafoliowanym. Gwarantuje to najwyższą jakość takiego urządzenia, jego absolutnie zerowe zużycie, oraz pełną sprawność przez wiele lat. Co więcej, nowe laptopy to również gwarancja, która bardzo mocno się przydaje w przypadku sprzętu elektronicznego. W takim sprzęcie często w zupełnie losowy sposób pojawiają się najróżniejsze usterki i dolegliwości takich komputerów.

Oczywiście nowe laptopy to również dość pokaźna ilość wad. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że takie komputery są zwyczajnie bardzo drogie. Sprawia to, że nie każdego stać na zakup takiej maszyny, lub też konieczne jest kupienie modelu o nieco gorszych parametrach technicznych, aby zmieścić się w wyznaczonym wcześniej budżecie.

laptop nowy

Laptop nowy czy używany?

Jak zatem widać, decyzja czy lepiej wybrać laptop nowy, czy też ten używany, jest z pewnością bardzo trudna. Z jednej strony ma się sprzęt zupełnie nowy, lecz bardzo drogi, więc często dość słaby jeśli chodzi o osiągi. Z drugiej strony można kupić urządzenia bardzo szybkie, lecz niestety ryzykowne od strony swojej przeszłości, więc i stanu technicznego. Wszystko w tym wypadku zależy tak naprawdę od ilości posiadanej gotówki. Jeśli kogoś stać na nowy model, powinien go kupić. Jeśli nie, trzeba zaryzykować z urządzeniem używanym.