searcharchives.pl

searcharchives.pl – blog tematyczny – komputery, IT

jak usunąć konto microsoft
Internet

Jak pozbyć się niechcianego konta microsoft

Zadaniem konta microsoft miało być uzyskiwanie dostępu do plików, usług i aplikacji firmy na różnych urządzeniach. Tymczasem w rękach dobrego hakera może ono posłużyć do zgoła innych celów. Kilka słów o tym, jak usunąć niechciane konto z systemu.

Niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem konta microsoft

Poczynając od wersji Windows 8 przy instalacji systemu jego użytkownik był proszony o założenie konta microsoft. Ponieważ była to standardowa procedura instalacji, bez zastanowienia większość z nas posłusznie wykonała to polecenie. Tymczasem codzienna praktyka i doświadczenia osób, które straciły kontrolę nad tym właśnie kontem, wskazuje na bardziej zdroworozsądkowe podejście do tematu. Dobrodziejstwem systemu Windows miało być wyręczenie użytkownika i automatyczne zaczytywanie danych logowania przez przeglądarki Edge i Internet Explorer, czy pakiet Microsoft Office 365. Wejście na nieodpowiednią stronę internetową lub nieopatrzne kliknięcie może doprowadzić do przejęcia konta microsoft oraz udostępnienia loginów osobom niepowołanym. Wiedza o tym, jak usunąć konto microsoft może okazać się przydatna, a wręcz niezbędna.

Usuwanie konta z komputera z systemem windows 10

Ponieważ systemy Windows 8 i 8.1 nie są już wspierane i powoli przechodzą do lamusa, w tym materiale mowa będzie o usuwaniu konta microsoft z najpopularniejszego obecnie systemu Windows 10.
Aby nic nie zagrażało dalszemu użytkowaniu komputera nie możemy ot tak sobie usunąć konta microsoft. W pierwszej kolejności zakładamy konto lokalne z uprawnieniami administratora. Oto jak tego dokonać.
W menu głównym wybieramy ustawienia, a następnie zakładkę konta. Z listy i po lewej stronie wybieramy „Rodzina i inni użytkownicy” oraz „Dodaj kogoś innego do tego komputera”. Po wpisaniu haseł i pytań zabezpieczających na dole karty należy wybrać opcję „Dodaj użytkownika bez konta microsoft” i zmienić typ konta na administratora. Potwierdzamy wybór.
Uruchamiamy system ponownie – z użyciem właśnie utworzonego konta. Ponownie przechodzimy do karty „Rodzina i inni użytkownicy” i spokojnie usuwamy konto microsoft oraz związane z nim dane.

Dezaktywacja konta w systemie microsoft

Usunięcie konta z komputera to nie wszystko. Pozostaje jeszcze posprzątać po sobie. W oknie przeglądarki wpisujemy „logowanie na koncie microsoft” lub przechodzimy pod ten link:
https://support.microsoft.com. Tam, po zalogowaniu na konto musimy zignorować kilka propozycji udogodnień oferowanych przez zespół microsoftu, a następnie dowiadujemy się, jakich danych utratą grozi usunięcie konta. Po zapoznaniu się z listą i kliknięciu niebieskiego przycisku dalej na dole strony przechodzimy do kolejnej bardzo podobnej listy, którą również musimy zaznaczyć w każdym punkcie indywidualnie.
Na koniec zostaniemy poproszeni o podanie powodu rezygnacji z konta microsoft. Wybieramy satysfakcjonującą nas odpowiedź i już możemy zakończyć całą procedurę, naciskając przycisk „usuń konto”. Ostatni komunikat informuje nas, że dane konta będą dostępne jeszcze przez 60 dni, a następnie utracimy je bezpowrotnie.